A banai úti lakótelep legszélső vagyis a hetedik utcája. Az itt kialakított 34 teleknek csak valamivel több mint fele, 19 telek van beépítve. A második 15 telken az építkezéssel kapcsolatos előkészületek folynak. Az utca közművesítettsége teljes. Víz, villany, gáz, parabolaantenna-rendszer, csatorna az itt lakók rendelkezésére áll. Az utca portalanított, járda azonban még nincs. A felépült házak mindegyike nagyon szép!
Az utca névadója Újhelyi Imre neves mezőgazdasági szakember és állatorvos. A magyar szarvasmarha-tenyésztés és tejtermelés kiemelkedő személyisége. Újhelyi Imre 1866. január 12-én született, Dunapataj községben. Iskoláit Magyaróváron és Budapesten végezte. Az előbbi helyen a gazdasági akadémiát, az utóbbin az állatorvosi főiskolát végezte el. Iskoláinak elvégzése után a magyaróvári akadémia tanársegéde lett.
Az állatgyógyászati tanszéken dolgozott, majd nem sokkal később – mint rendes tanár – állategészségtant és tejgazdaságtant tanított illetve adott elő. Hamarosan az intézel igazgatója lett. Új, most már jelentős funkciójában feladatául tűzte ki a magyar tejtermelés, a tejfogyasztás magas szintre emelését. ő már akkor tudta azt, amit napjainkban a reklámok nagy hangon hirdetnek, hogy a tej – élet, erő, egészség. Az ezzel kapcsolatos elképzeléseinek megvalósításához különösen a feltételrendszer megteremtését tartotta fontosnak. 1896-ban megalapította és haláláig irányította a ,,Mosonmagyaróvári Szarvasmarha-tenyésztő Egyesület’’-et. Majd ehhez kapcsolódóan 1903-ban megszervezte illetve létrehozta a ,,Tejkísérleti Állomás’’-t, melyet szintén több évig vezetett.
A hazai ismereteken és tapasztalatokon túl arra törekedett, hogy az ilyen jellegű külföldi tevékenységet is megismerje. E célból külföldre utazott. Elsősorban azokat az országokat kereste fel, ahol a tejtermelés és a szarvasmarha-tenyésztés magas szinten létezett. Németország mellett Hollandiában és Dániában is járt. A külföldön szerzett tapasztalatok alapján kezdeményezte a hazai tejszövetkezetek létrehozását. Fontosnak tartotta a szarvasmarha-állomány állategészségügyi helyzetének állandó vizsgálatát és javítását. Ezt a célt szolgálta az az ,,Állategészségügy1 Állomás’’, melyet 1893-ban állított fel Mosonmagyaróváron.
A szarvasmarha gümőkór elleni védekezés egyik kezdeményezője és megalapozója volt Magyarországon. Ezzel kapcsolatos tudományos munkájának eredményét a ,,Bang-Újhelyi eljárást’’ nemzetközi vonatkozásban is nagyra értékelték. Több tudományos dolgozatot írt.
Főbb munkái:
– Kísérletek Koch … a szarvasmarhákon (Bp. 1891.)
– Kísérleti védőoltások a sertésvész ellen (Bp. 1896.)
– A gümőkor elterjedéséről és az ellene való védekezésről (Sopron, 1898.)
– A Magyaróvári Szarvasmarha-tenyésztő Egyesület 10 évi működése 1896-1906 (németül is).
Újhelyi Imre nem élt magas kort. 1923-ban, 57 éves korában halt meg.
Előző fejezet | Tartalomjegyzék | Következő fejezet |