Az utca is és az utcanév is tulajdonképpen a ,,Mészáros út’’-ból lett kreálva. A Mészáros út vagy ahogy korábban nevezték a ,,Mészárosok útja’’, kelet felől érkezve nyugati irányban, mintegy 2 km hosszan, helységnévtáblától helységnévtábláig szeli át a települést. Az út déli részén az üzem, az itt lakók munkahelye, az északi részén a község az itt élők lakóhelye található. Ennélfogva ez az út el is választja és össze is köti a településnek e két részét.
Funkcióját tekintve – anélkül, hogy hivatalosan kinyilvánította volna valaki – azt hiszem nyugodtan nevezhetjük a település főutcájának. Az út, vagy utca nevével, illetve elnevezésével, lapunk hasábjain ezelőtt két évvel már foglalkoztunk. Miután azonban a téma napjainkban is aktuális, nem árt az akkori írásunk egy részét feleleveníteni. Idézzünk tehát az írásból, ,,Vajon miért Mészáros út? Honnan van ez a név? Kérdezik sokan és várják a választ.
A dúsfantáziájú emberekben a válasz meg is fogalmazódik. Pl.: egyesek tudni vélik, hogy Mészáros Lázár az 1848-as szabadságharc volt honvédelmi minisztere a névadó. Mások szerint a névadó Mészáros Ági neves színművésznő, aki egy filmforgatás alkalmával járt Bábolnán és ezen az úton szerepelt, de akadnak, illetve vannak olyanok is, akik az utca nevét Mészáros Miklóssal hozzák összefüggésbe, aki Bábolnán egy időben vezető beosztásban dolgozott.
Ezen állítások egyike-másika nevetséges képtelenség és nem felel meg a valóságnak. A valóság ugyanis az, hogy az út neve nem személyhez kötődik. A XVII. és XVIII. században, mint tudjuk, közös ,,háztartásban’’ éltünk osztrák szomszédainkkal. A magyar főváros ebben az időben Pozsony, az osztrák Bécs volt. (Az osztrák ma is az.) E két nagyváros húsellátását abban az időben Magyarországról biztosították. Miután más szállítási eszköz nem volt, az állatokat, vagyis a húst saját lábukon hajtották a felhasználás helyére a mészárosok és hajcsáraik.
Az állatok hajtása a mostani Győr felé vezető úton történt. Így lett ez az út egyesek szerint ,,Mészárosok útja’’, mások szerint ,,Mészáros út’’. Régi írásokban mindkét változatra találunk utalásokat. Sárközy Sándor a bábolnai helytörténeti munka régi kutatója szerint a ,,Mészárosok útja’’ az eredeti név, viszont Ruisz Gyula ,,Bábolna a szabadságharc idején’’ c. könyvének a 23. oldalán a következők olvashatók a bábolnai csatáról, az összeütközés a Mészáros-útnak a bábolnai és farkaskúti majorok közt fekvő területén a mai 103. számú faültetvény körül folyt le.’’ (Csak megjegyezni kívánjuk, hogy a csata emlékműve ezelőtt 5 évvel itt került felállításra.)
Amint látjuk, ez a könyv nem ,,Mészárosok útja’’-t, hanem ,,Mészáros út’’-at ír. Azt hiszem, ezek nem lényeges eltérések, így mindkettőt elfogadhatjuk és használhatjuk. A Mészáros utca, ahogy ezt már említettük is egy érdekes kreáció. Valahogy nem tud azonosulni a belterületet átszelő Mészáros úttal, mert ettől jóval rövidebb. Az 1-es számtól a 40-es számig terjed. Az 1-es számú épület az RT. központi nagyirodája, a 10-es a Németh Lajos volt lakása, amely az utcától egy kicsit beljebb esik, a volt baromfiteleppel szemben épült. A Mészáros út, illetve utca egyébként a főutcákra jellemző adottságokkal rendelkezik. Ide torkollanak illetve innen indulnak a Nagyigmándra, Banára, Tárkányra és Ácsra menő utak. Ide torkollanak a község és az üzem utcáinak nagyobb része. Így a Csikótelepi út, a Jókai utca, a Petőfi Sándor, a Kossuth Lajos, a József Attila, a Mező Imre, a Tessedik Sámuel, a Cserháti Sándor, a Marek József, a Csekonics József, a Nagyváthy János, a Kozma Ferenc, az Újhelyi Imre és a Wesselényi Miklós utcák is. A Mészáros utcában több jelentõs középület van. Itt található Bábolna legrégibb épülete az 1700- as évek elején épült kastély, ma az RT. központi irodája és az utca 1-es számú épülete. Ezen az útvonalon van a két templom, a Kaszinó, melyről tudjuk, hogy Bábolna második legrégebbi épülete, itt található a szakorvosi rendelő, az üzemi konyha, az ABC áruház, az ,,Aranypatkó’’ étterem és még jónéhány középület és családi ház. Ezen utca, illetve út mellett épült az IKR központ a Sportpálya és létesítményei, a Kisfaludy és a Széchenyi lakótelep is. Mindez azt mutatja, hogy ezen utca illetve útvonal valóban megfelel a főutca kritériumának.
Egyébként a Mészáros utca közművesített, portalanított és járdásított. Villany, víz, csatornahálózat, gáz, telefon, parabolaantenna rendszer az itt lakók rendelkezésére áll.
Előző fejezet | Tartalomjegyzék | Következő fejezet |