A 16-os lakótelep 5. utcája. A Radnóti utcából nyílik és az Ácsi útig terjed, mintegy 600 m hosszúságban. Annak idején az utcában 60 családi ház építésére alkalmas telek lett kialakítva. A beépítettség azonban még napjainkban sem teljes, jónéhány beépítetlen telek, főleg az utca első részében, most is található.
Ezek a „lyukak” nem nagyon javítják az egyébként nem rossz utcaképet. A felépített házak ugyanis nagyon szépek és takarosak. Az utcában találhatunk néhány lakossági ellátást szolgáló üzletet. Mindjárt az utca elején van Kurdi Pál „Koccintó” nevű, kívülről is hangulatosnak tűnő kisvendéglője, az utca közepén Knoll Jánosné virágboltja van, ezt követően Tóth Tibor vegyesboltja hívja fel magára a figyelmet, míg az utca Ácsi úti végén az IKR által üzemeltetett autószerviz működik. Ez az utca is, csak úgy, mint a legtöbb bábolnai utca teljesen közművesített, vagyis víz, villany, gáz, csatorna, telefon, parabolaantenna-rendszer az itt lakók rendelkezésére áll. Az utca portalanított és járdásított. Az utca lakói társadalmi munkában az utca két oldalára fákat ültettek.
Az utca névadója Kinizsi Pál a magyar mondavilág egyik nagy alakja. Ettől függetlenül valóban létező hús-vér ember, Mátyás király egyik hadvezére volt. Hatalmas erejét, tetteit a mondavilág nemcsak megőrizte, hanem ha lehet egy kicsit még el is túlozta. Származásáról különböző ellentmondásos hírek keringenek. Egyesek tudni vélik, hogy Bihar megyei nemes volt. Mások a nép egyszerű fiaként, molnárlegényként tartják számon. A monda szerint Mátyás király portyázó seregével – miután megszomjazott – megállt az egyik malom előtt és vizet kért. A malom hatalmas termetű molnárlegénye megtöltött egy kancsót vízzel, azután felkapott egy malomkövet, azt tálcaként használva a kancsót ráhelyezte és félkézzel úgy nyújtotta a királynak. A seregnek és a királynak is elállt a lélegzete, és tágra nyílta szeme-szája ekkora erő láttán. Mátyásnak megtetszett a legény. Megkérdezte van-e kedve a katonasághoz. Persze, hogy volt. Ezek után Mátyás testőre lett, majd idővel az egyik leghíresebb és legképzettebb hadvezére.
Mindez azt is mutatja, hogy Kinizsinek nemcsak hatalmas fizikai ereje volt, hanem a szellemi képességek tekintetében is kvalitása messze meghaladta az átlagot. Sok nagy csatában vett részt és győzött seregével. Az egyik leghíresebb ütközetét 1479. október 13-án Gyulafehérvár mellett a Maros partján elterülő Kenyérmezőn vívta. Mohamed török szultán miután a balkáni népeket az előző években legázolta és rabságba taszította, most Erdélyre vetette magát 100.000 fős seregével. Báthory István erdélyi vajda segítséget kért Mátyás királytól. A király Kinizsi Pált és seregét küldte az erdélyiek megsegítésére. Báthory kis serege már harcban állta törökökkel a Kenyérmezőn és a túlerővel szemben szorult helyzetbe került. ő maga Báthory is megsebesült és több sebből vérzett amikor Kinizsi megérkezett. A török most már két tűz közé került – és annak ellenére, hogy létszámban még mindig többen voltak mint a két magyar sereg együttvéve – a csata kimenetele nem volt kétséges. A két karddal harcoló Kinizsi és a jól képzett zsoldos sereg (a Fekete sereg) óriási pusztítást vitt végbe a megzavarodott törökök között. Az ütközet befejeztével 30.000 török holttest borította a csatamezőt. Sajnos hősi halált halt 8.000 fő erdélyi vitéz is. A megvert török sereg maradványa az összerabolt zsákmányát hátrahagyva riadtan menekült Erdélyből. Közel 50 évig (a Mohácsi vészig) nem mertek Magyarország földjére lépni. A magyarok pedig a csata után a győzelmet ünnepelték. A monda szerint Kinizsi úgy járta a győzelmi táncot, hogy mindegyik kezében egy-egy halott török volt, egyet pedig a fogai között tartott.
Egy korabeli hősi énekből idézünk egy részletet, amely Kinizsi tetteit méltatja:
,,Völgyeink neve lett siralomnak völgye
Hegyeink neve lett Golgotának hegye
Ám véráztatta föld termi az sudár fát
Termi az magyar nép megszabadítóját.
Küldé Kinizsi Pált Király udvarába
Küldé Mátyást haddal töröknek nyakára
Fut szultán vad hada
Fut Mohamed maga
Hős Kinizsi Pálnak két hatalmas kardja
Az török sorait szüntelen aratja
Az kinek nevétől e nagyvilág hangzik
Az kinek kardjától török futamodik
Az kinek hírétől fél a török császár
Kinek seregétől retteg a janicsár
Az a mi vezérünk az nagy Kinizsi Pál.’’
Előző fejezet | Tartalomjegyzék | Következő fejezet |