Bábolna 2003. július 1-jével nyerte el a városi rangot. Az ünnepélyes avatásra azonban csak október 3-án és 4-én került sor. Ez alkalommal leplezték le az ezzel kapcsolatos, városháza előtt elhelyezett emlékművet is. A két oszlopból álló emlékmű egyik oszlopán – Bábolna Város 2003 – felirat olvasható, a másik oszlopán Bábolna város címere látható. Most vigyük végig a település történetének legfontosabb eseményeit, a teljesség igénye nélkül: 1268 – a fennmaradt régi iratok szerint ebben az esztendőben egy vitás ügy kapcsán az uralkodó – aki nem volt más mint IV. Béla – úgy döntött, hogy ez a terület Babunai Miklós magyar nemest illeti meg. Ezt követően ez a terület évszázadokon keresztül a Babunai-család birtoka volt.
1789 – az állami ménesek létrejöttével ezt a területet, mely 4000 hektár volt és már Szapáry József gróf tulajdonát képezte 450.000 aranykoronáért állami ménes céljaira az állam megvásárolta.
1806 – Bábolna, mely eddig, Mezőhegyes fiókintézményeként létezett, elszakadt Mezőhegyestől és önálló ménes lett.
1836 – Herbert Edward Bábolnai ménes parancsnok, arab lovakat vásárolt a közel-keleten Mezopotámiában.
1869 – Leveldi Kozma Ferenc közbenjárásával a magyarországi ménesek, melyek ezidáig osztrák vezetéssel és személyzettel működtek, magyarrá váltak és a lótenyésztés mellett mezőgazdasági termelést is folytattak, természetesen Bábolna is.
1944 – a közeledő front elől a ménes vezetése a lovakat a dél-németországban lévő Bergstettenbe menekítette.
1947 – a ménes hazajött. Az új gazdasági rendszerben azonban nem önálló lett, hanem a gazdaság egyik önelszámoló egységévé vált.
1948 – Bábolna sorsa rendeződött. A ki nem osztott földeken megalakult a ,,Bábolnai Nemzeti Vállalat’’.
1949 – Bábolna törzsállattenyésztő állami gazdaság lett. Hozzákapcsolták a korábbi kisbéri méneshez tartozó Vasdinnye- és Tarcs-pusztákat, valamint a Pannonhalmi apátság két pusztáját, Ölbőt és Mihályházát.
1958 – Bábolnapuszta elszakadt Banától és önálló községgé vált.
1960 – a Bábolnai Állami. Gazdaságban új termelési forma alakult ki, és egy új vezérigazgató kezdett dolgozni. Az üzemben és a település életében is hihetetlen fejlődés történt.
1975 – Megalakultak a közös tanácsok. Bábolna a két szomszéd községgel Banával és Tárkánnyal alkotott egy közigazgatási egységet. A székhely község Bábolna lett.
1979 – Bábolna közös tanácsa nagyközséggé vált.
1990 – Bábolna közös tanácsa nagyközségből a két társközség Bana és Tárkány kivált. Bábolna nagyközség maradt.
2003 – Bábolna várossá lett.
Előző fejezet | Tartalomjegyzék | Következő fejezet |